Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,
z wielką radością zapraszamy do udziału w Sympozjum Nadwrażliwości na Leki, które odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2024 r w Chorzowie. Pierwszą konferencję dotyczącą tego tematu zorganizował kilka lat temu prof. Marek L. Kowalski. Uważamy że jest bardzo duża potrzeba, aby ponownie spotkać się i zapoznać się z najnowszymi trendami w diagnostyce i postępowaniu w nadwrażliwości na leki. W ostatnich latach stajemy się świadkami przełomu w terapii wielu chorób, w tym również chorób alergicznych. Codziennością staje się leczenie biologiczne, stosowane w bardzo licznych grupach nozologicznych. Jako przykład można wymienić choroby autoimmunologiczne, gastroenterologiczne, czy nowotworowe, a z zakresu chorób alergicznych – leczenie astmy ciężkiej, przewlekłej pokrzywki czy atopowego zapalenie skóry, a także chorób rzadkich, takich jak wrodzony obrzęk naczynioruchowy. Leki te bardzo znacząco wpływają na poprawę kontroli tych chorób, poprawiają przeżywalność i jakość życia, ale też mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości, które musimy umieć rozpoznawać i wdrażać odpowiednie postępowanie, aby zbyt pochopnie nie pozbawiać chorych możliwości leczenia. Z drugiej strony stajemy przed dramatycznym wyzwaniem, jakim staje się narastająca antybiotykooporność patogenów, co szczególnie zobowiązuje nas do prawidłowej diagnostyki nadwrażliwości na leki przeciwdrobnoustrojowe, a szczególnie do podejmowania decyzji o deetykietyzacji chorych, często niepotrzebnie obciążonych diagnozą nadwrażliwości na leki.
Pojedyncze wykłady i sesje tematyczne odbywające się w ramach różnych edukacyjnych i naukowych spotkań alergologicznych cieszą się dużym zainteresowaniem, ale pozostawiają też pewien niedosyt wynikający z braku czasu na dłuższą dyskusję i wyjaśnienie trudnych zagadnień i wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy, aby trwające dwa dni Sympozjum Nadwrażliwości na Leki poświęcone było wyłącznie tej tematyce. Szczególnie będziemy chcieli przybliżyć zagadnienia związane z nadwrażliwością na leki przeciwbólowe i antybiotyki u dzieci i dorosłych, analizując przypadki, aktualne zalecenia i stanowiska towarzystw alergologicznych i przywołując własne doświadczenia. Nie zabraknie miejsca na omówienie nadwrażliwości na inne grupy leków, w tym leki biologiczne. Planujemy również sesje warsztatowe.
Bardzo chcemy, aby nasze spotkanie było okazją do bliższego poznania przedstawicieli ośrodków zajmujących się tym trudnym obszarem alergologii, miejscem nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń. Zapraszamy więc P.T. Wszystkich Państwa, którzy w codziennej praktyce ambulatoryjnej i szpitalnej spotykają chorych z nadwrażliwością na leki, na sympozjum poświęcone temu tematowi.
Do zobaczenia jesienią w Chorzowie.
Prof. dr hab. med. Grażyna Bochenek
Przewodnicząca Sekcji Nadwrażliwości na Leki
Dr hab. med. Joanna Glück, prof. SUM
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Sympozjum